• +38 066 411-51-45

Огляд ножа сталевого обробного Х12МФ

Від майстрів ножової справи Кульбіда Лесючевський отримав на випробування ніж сталевий, який не має спеціальної назви і позиціонується, як обробний клинок для повсякденного використання.

Ніж виготовлений зі сталі марки Х12МФ. Сталь Х12МФ за структурою дуже щільна і стійка до ударного впливу, вона застосовується виготовлення різних штампів. Зараз ця сталь найчастіше використовується при виготовленні мисливських ножів, так як її властивості дозволяють використовувати ніж, наприклад, для обробки туш і при цьому не боятися швидкого затуплення. З недоліків слід відзначити схильність до корозії та крихкість.

 

 

Ніж має форму класичної фінки з прямим обухом та плоско-увігнутим клином з підводом та прямою ріжучою кромкою по всій довжині леза. У місці з'єднання клинка з ручкою розташована мідна втулка, яка плавно переходить у дерев'яну частину ножа. Цей перехід є центром маси, що притаманно універсальних ріжучих ножів – положення центру мас лише на рівні вказівного пальця при прямому хвате. При цьому не потрібно докладати зусиль на утримання ножа в руці, ніж легко керуємо і добре контролюємо. Клинок полірований має таврування виробника та марки сталі біля основи.

Ніж не суцільнометалевий, це свідчить про те, що меч насаджений хвостовиком на рукоятку. Рукоятка монолітна має ергономічну форму із закругленням на кінці та зроблена з деревини бурингу. Бубінга - дуже важке, міцне дерево. Має приємний червонувато-коричневий колір, іноді має текстуру, що нагадує бджолине крило, що дає легку тривимірність.

 Довжина ножа 260 мм, довжина клинка 135 см, ширина клинка 25 мм, товщина обуха 4мм. Вага ножа: 145 гр.

Тест

Ніж кілька років випробовувався у різних природних умовах під час експедицій та автономок. Ця модель використовувалася в одній із серій авторського відеопроекту «Світ дикої природи», присвяченій Карпатам.

Випукла форма рукоятки, завдяки ергономічній формі та потовщенню на кінці ножа, чудово сидить у руці та комфортна для роботи як у рукавичках, так і без них. Саме таку форму мають перевірені часом ножі фінського типу. Тримати такий ніж приємно, причому різними хватами, як працювати їм. Баланс розташований у районі вказівного пальця, що дозволяє впевнено працювати тривалий час без зайвих зусиль.

 

 

 

Авторське заточування дозволяє різати без проблем папір та інші матеріали, голити волосся, обробляти тварин, причому заточування тримається досить тривалий час. Особливо це актуально при обробці туш тварин. У моєму випадку ніж обробив без підведення близько 40 туш.

 

 

Ніж непогано справляється з операціями, що рубають. Завдяки не маленькому лезу, для нього не проблема зрубати з одного маху невелику гілку або, з кількох ударів по обуху ціпком велику гілку або стовбур дерева до 5 см у діаметрі.

Колючі характеристики ножа не найвищі, але він більше призначений для обробки та ріжучо-рубаючих операцій, ніж для метання і проникаючих поранень. Хоча матеріал рукоятки один з найміцніших природних матеріалів у рослинному світі, кидати його в ціль я б не рекомендував, тому що подібне кріплення рукоятки може не витримати сильних ударів, та й нема чого це робити. Для метання є спеціальні ножі.

 

 

Лезо завдяки своїй товщині досить міцне, тому легко подолає будь-які види різання, відкриття банок або пробивання металу.

Сталь досить крихка, тому я не рекомендував би виколупувати кінчиком клинка деревину або викручувати шурупи. У моєму випадку після такої необережної роботи, кінчик просто обламався міліметра на три, після чого його довелося закруглювати на верстаті. Це не критично, але, погодьтеся, неприємно. Незважаючи на це, ніж без проблем витримує поперечне навантаження 1 центнер ваги. Трохи вигинається, але тримає, причому, після зняття навантаження повертається у свою колишню форму.

Так само дана марка стали схильна до корозії. Після добового переходу в засніжених Карпатах, наступного дня місця, які у шкіряних піхвах взаємодіяли з снігом, що потрапили всередину, вкрилися раковинами, які довелося вдома полірувати.

 

 

Лезо ножа дійсно тривалий час тримає заточування, але якщо воно затупиться, то в польових умовах без спеціальних брусків відновити ріжучі властивості буде проблематично. Цей ніж вимагає дуже ретельного та правильного догляду, як за лезом, так і за всім мечем в цілому. Тому рекомендую своєчасно правити лезо, чистити і витирати меч, а також правильно зберігати його і переносити в сухому вигляді.

 

 

Висновок. Дана модель ножа відмінно справляється з ріжучими операціями, довго тримає заточування, але потребує ретельного догляду та професійного заточування.

Джерело: http://avtonom.club/test-tsentr.html/nozh-stalnoj-razdelochnyj/